Štít proti chřipce

Jedním z nejznámějších bojovníků proti virózám a nachlazením je určitě zázvor. Zázvor je přírodním produktem, který má neskutečné mnoho variant využití.
·        Používá se jako lék na chřipku.
·        Jako koření do jídel.
·        Je součástí směsi koření, kterou známe jako kari.
·        Pochvalují si ho i cukráři při své práci.
·        Bývá součástí domácích sirupů a marmelád.
koření na lžičkách
Jestliže někomu vadí jeho mírně štiplavá chuť a velice výrazná vůně, může ho přijímat i jinou částí těla. Pokud jste na zimní procházce vymrzli a máte obavu o své zdraví, stačí nastrouhat čerstvý zázvor a přidat si ho do koupele nohou.
zázvor kořen

Zázvor doma v květináči

Téměř každá bylina je nejúčinnější, když se používá čerstvá. U zázvoru to platí také. Jak to udělat, abychom si mohli vždy jen odříznout část, kterou hned spotřebujeme? Velice jednoduše. Stačí k tomu jen několik málo věcí.
a)      Mělčí a širší květináč– kořeny zázvoru rostou horizontálně.
b)      Oddenek, který budeme sázet– můžeme koupit ve specializovaném zahradnictví, ale také v normálním supermarketu.
c)      Směs substrátu a rašeliny.
Před tím, než zázvor zasadíme, měli bychom ho ponořit přes noc do teplé vody. Zbavíme ho tak pesticidů. Zázvor pak v květináči zasypeme třícentimetrovou vrstvou půdy tak, aby ho ani kousek nekoukal.
zdobené perníčky
Jestliže budeme pravidelně zalévat, uvidíme první klíčky už za několik týdnů.
Hlavně nesmíme zapomenout, že zázvor nesnáší zimu a nestojí o mnoho světla. Také nesmíme na zázvor moc chvátat. Než ochutnáme první pěstitelský úspěch, uplyne skoro tři čtvrtě roku. Pak můžeme odhrnout hlínu a kousek oddenku mu odříznout. Jestliže jste netrpěliví a víte, že to tak dlouho nevydržíte, tak mám právě pro Vás jednu radu – zasejte si řeřichu. Ta má zelené lístky už po dvou dnech. A mimochodem – víte, proč zpěvačka Madona vypadá tak skvěle? Pije pravidelně čaj z jednoho kořene. Hádejte, z jakého.

3.6/5 - (13 votes)